Przeprowadzasz się za granicę? Nie zapomnij o papierach!

Coraz więcej Obywateli Polski decyduje się na wypad do innego kraju – powodem jest zazwyczaj nowa, lepsza praca, możliwość studiowania wymarzonego kierunku, związek z osobą innej narodowości lub po prostu chęć zmiany otoczenia. Taka przeprowadzka to niestety zazwyczaj duży stres, przez co łatwo o czymś zapomnieć. Co musimy załatwić, zanim przeniesiemy się za granicę?

Przygotowanie dokumentów

Nieważne, czy wyjeżdżamy jedynie na rok lub dwa, czy również nie planujemy już powrotu do państwie – przeprowadzki międzynarodowe wiążą się m.in. z formalnościami. Musimy głównie upewnić się, że nasze najpotrzebniejsze dokumenty są aktualne. Jeśli tuż przed wyjazdem okaże się, że na przykład. paszport wymaga zamiany, możemy nie zdążyć ze złożeniem wniosku. Warto też na wszelki wypadek zrobić kserokopie dowodu osobistego, prawa jazdy , a ponadto polisy ubezpieczeniowej.
Ma możliwość się okazać, że a przy tym za granicą będziemy potrzebować np. zaświadczenia o niekaralności, aktu urodzenia, aktu ślubu i tak dalej. Upewnijmy się zatem, że zgromadziliśmy wszystko, co niezbędne.

Zgłoszenie wyjazdu i rezygnacja z umów

Odpowiedni organ meldunkowy musi zostać poinformowany o mojej przeprowadzce – taki obowiązek obejmuje wszystkie wyjazdy, których czas trwania przekracza 3 miesiące. Konieczne ma możliwość być także wybranie się do niektórych urzędów. Otrzymywane regularnie świadczenia muszą zostać wstrzymane, kiedy przenosimy się do innego kraju, dlatego powinno się to zgłosić.
Warto wspomnieć o tym, że przed przeprowadzką powinnaś wypowiedzieć umowy z dostawcami wszelkich usług, jak chociażby internetu czy telewizji. Też umowy z gazownią czy elektrownią muszą zostać zerwane. Nie pomijamy także posiadacza naszego obecnego lokalu mieszkalnego, o ile takowe wynajmujemy.

Spakowanie rzeczy

To bez wątpienia podstawa, natomiast nie możemy lekceważyć tego, jak równieżstotne jest przygotowanie rzeczy, które zamierzamy zabrać ze sobą. Wypad na stałe to duże wyzwanie, dlatego warto wynająć korporację przeprowadzkową, która pomoże nam w spakowaniu naszego dobytku i odpowiednim zabezpieczeniu go przed podróżą. Przeprowadzki będą dzięki temu znacznie wygodniejsze.

Dodaj komentarz